Kurs wideochirurgii

 

     Zorganizowaliśmy do tej pory 5 etapów kursów wideochirurgii dla studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi z Wydziału Lekarskiego. Wzięło w nim udział 234 studentów z kierunku lekarskiego i wojskowo-lekarskiego.

 

 

       Pierwsza część kursu - teoretyczna - była prowadzona przez dr. n. med. Tomasza Szewczyka (chirurga ogólnego) i dr. n. med. Janusza Jabłońskiego (chirurga dziecięcego), a także, przez pierwsze dwa etapy, przez studenta Adama Białasa. Doktorzy pokazali, czym zajmuje się wideochirurgia i w jakich przypadkach można ją wykorzystać oraz wyjaśnili różnice między operacjami z użyciem wideochirurgii u dzieci i u osób dorosłych. Adam przybliżył nam z kolei rys historyczny wideochirurgii.

 

HISTORIA WIDEOCHIRURGII
HISTORIA WIDEOCHIRURGII 2.pdf
Adobe Acrobat Document 1.2 MB

 

    Druga część kursu obejmowała zajęcia praktyczne. Studenci podzieleni na pary wykonywali zadania na trenażerach wypożyczonych od firmy STORZ. Ćwiczenia polegały na umieszczeniu klocków lego w pojemniku, rozciągnięciu gumek recepturek na gwoździe, włożeniu figur do odpowiadających im otworów oraz przekładaniu zapałek za pomocą narzędzi wideochirurgicznych. Po 40-minutowej przerwie studenci powtarzali wszystkie czynności. W międzyczasie badali swoją zdolność przestrzennego widzenia na stereometrze, a także za pomocą kilku prostych testów.

    W wolnym czasie, dzięki firmie Johnson & Johnson, uczestniczy mogli zoperować przepuklinę, wykonać cholecystektomię oraz zawiązać kilka szwów na wirtualnym trenażerze.

    Na koniec, osoby, które wykonały największy postęp, otrzymały nagrody.